944U660K102AAM
DigiKey Part Number
338-1922-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
944U660K102AAM
Description
CAP FILM 66UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
66 µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.6 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
3.327" Dia (84.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.614" (41.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)