944U470K122AAM
DigiKey Part Number
338-1917-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
944U470K122AAM
Description
CAP FILM 47UF 10% 1.2KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.7 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
3.327" Dia (84.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.614" (41.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)