715P22456MD3
DigiKey Part Number
338-4220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715P22456MD3
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 600VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 200V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
715P22456MD3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.831" Dia x 1.650" L (21.10mm x 41.90mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
1.094" (27.80mm)
Voltage Rating - DC
600V