715P22256JD3
DigiKey Part Number
338-3442-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715P22256JD3
Description
CAP FILM 2200PF 5% 600VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF Film Capacitor 200V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
715P22256JD3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.331" Dia x 0.701" L (8.40mm x 17.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.622" (15.80mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.375" (9.52mm)
Voltage Rating - DC
600V