715P10456LD3
DigiKey Part Number
338-4219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715P10456LD3
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 600VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 200V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
715P10456LD3 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.709" Dia x 1.252" L (18.00mm x 31.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.008" (25.60mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.720" (18.30mm)
Voltage Rating - DC
600V