337XMPL2R5MG19
DigiKey Part Number
1572-337XMPL2R5MG19TR-ND - Tape & Reel (TR)
1572-337XMPL2R5MG19CT-ND - Cut Tape (CT)
1572-337XMPL2R5MG19DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
337XMPL2R5MG19
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 1000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
Decoupling
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Capacitance
330 µF
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
2.5 V