304DCN2R7SCBB
DigiKey Part Number
1572-1250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
304DCN2R7SCBB
Description
CAP 300MF -20%, +50% 2.7V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 mF (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 1Ohm 1000 Hrs @ 60°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
304DCN2R7SCBB Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
300 mF
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
-20%, +50%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm