107XMPL6R3MG19
DigiKey Part Number
1572-107XMPL6R3MG19TR-ND - Tape & Reel (TR)
1572-107XMPL6R3MG19CT-ND - Cut Tape (CT)
1572-107XMPL6R3MG19DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107XMPL6R3MG19
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 15mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Decoupling
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
6.3 V