107SML063M
DigiKey Part Number
1572-1308-2-ND - Tape & Reel (TR)
1572-1308-1-ND - Cut Tape (CT)
1572-1308-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107SML063M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.99Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
420 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.99Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C