DTB-15FP-KIT
DTB-15FP-KIT
DTB-15FP-KIT
DigiKey Part Number
5412-DTB-15FP-KIT-ND
Manufacturer
CompuCablePlusUSA
Manufacturer Product Number
DTB-15FP-KIT
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS TERM BLK
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Primary Material
Plastic
Shell Material, Finish
Plastic
Current Rating (Amps)
1A
Number of Rows
2
Features
Assembly
Mounting Type
Voltage Rating
220V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Color
Silver
Contact Type
Signal
Wire Gauge
20-26 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C