CBVC7-100TC-24
DigiKey Part Number
5693-CBVC7-100TC-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBVC7-100TC-24
Description
CBVC7 Series 100A DC Contactor
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NC (1 Form B) 100 A 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Switching Voltage
1000VDC - Max
Manufacturer
Component Basics
Features
Auxiliary Contacts, Sealed - Hermetically
Series
Termination Style
Stud, Wire Leads
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
18 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Copper Alloy
Contact Form
SPST-NC (1 Form B)
Coil Power
6W
Contact Rating (Current)
100 A