TV06B330JB-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 483
Similar
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
In Stock: 200
53.3V Clamp 11.26A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
TV06B330JB-HF
DigiKey Part Number
TV06B330JB-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV06B330JB-HF
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV06B330JB-HF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.26A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V