CZRQR5V1B-HF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Comchip Technology
In Stock: 0
Zener Diode 5.1 V 125 mW ±3% Surface Mount 0402
CZRQR5V1B-HF
DigiKey Part Number
CZRQR5V1B-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRQR5V1B-HF
Description
DIODE ZENER 5.1V 125MW 402
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CZRQR5V1B-HF Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
0402
Power - Max
125 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms