CZRQC4V7B-HF
DigiKey Part Number
641-CZRQC4V7B-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRQC4V7B-HF
Description
DIODE ZENER 4.7V 125MW SOD923F
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 125 mW ±2.55% Surface Mount 0402C/SOD-923F
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±2.55%
Supplier Device Package
0402C/SOD-923F
Power - Max
125 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms