CDBU40-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 10.946
Datasheet
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 40 V 200mA Surface Mount 0603/SOD-523F
CDBU40-HF
DigiKey Part Number
CDBU40-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBU40-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CDBU40-HF Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
0603/SOD-523F
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed