CDBT-70S-G
DigiKey Part Number
CDBT-70S-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBT-70S-G
Description
DIODE ARR SCHOT 70V 70MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 70 V 70mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Comchip Technology
Reverse Recovery Time (trr)
2 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
70mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA