CDBB2100-G
DigiKey Part Number
641-1109-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1109-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1109-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBB2100-G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDBB2100-G Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 2 A