BZT52C15-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Good-Ark Semiconductor
In Stock: 2.640
Datasheet
Zener Diode 15 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
BZT52C15-HF
DigiKey Part Number
641-BZT52C15-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C15-HF
Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms