ATV06B360JB-HF
DigiKey Part Number
641-1575-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1575-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1575-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATV06B360JB-HF
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Detailed Description
58.1V Clamp 10.33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
ATV06B360JB-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.33A