ATV06B360JB-HF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ATV06B360JB-HF |
Description | TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 58.1V Clamp 10.33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ATV06B360JB-HF Models |
Category | Power - Peak Pulse 600W |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Breakdown (Min) 40V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.33A |