1.5KE18A-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 955
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 137
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
YAGEO
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
25.2V Clamp 59.52A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE18A-G
DigiKey Part Number
1.5KE18A-G-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE18A-G
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE18A-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
59.52A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15.3V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.2V