VSEB0430H-3R3MC
DigiKey Part Number
4044-VSEB0430H-3R3MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSEB0430H-3R3MCCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSEB0430H-3R3MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSEB0430H-3R3MC
Description
FIXED IND 3.3UH 7.1A 26.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 7.1 A 26.6mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSEB0430H-3R3MC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
26.6mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0430
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Current - Saturation (Isat)
5.6A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)