CSEB0550H-8R2M
DigiKey Part Number
4044-CSEB0550H-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEB0550H-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEB0550H-8R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEB0550H-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 6.8A 34.6 MOHM
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 6.8 A 34.6mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSEB0550H-8R2M Models
DC Resistance (DCR)
34.6mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Supplier Device Package
0550
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.219" L x 0.211" W (5.55mm x 5.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
6.2A