CSEB0420H-1R2M
DigiKey Part Number
4044-CSEB0420H-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEB0420H-1R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEB0420H-1R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEB0420H-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 9.5A 16 MOHM SMD
Detailed Description
1.2 µH Shielded Molded Inductor 9.5 A 16mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSEB0420H-1R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8.2A
DC Resistance (DCR)
16mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)