CSAB1265A-3R3M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1265A-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1265A-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1265A-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1265A-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 18.5A 5.8 MOHM
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 18.5 A 5.8mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss
EDA/CAD Models
CSAB1265A-3R3M Models
DC Resistance (DCR)
5.8mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Low DCR, Low Loss
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1265
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.504" L x 0.543" W (12.80mm x 13.80mm)
Current - Saturation (Isat)
26A
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)