4282-1-0100-16-SP
DigiKey Part Number
1175-2623-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4282-1-0100-16-SP
Description
CONN HEADER VERT 16POS DL 94V-0
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.165" (4.20mm)
Category
Termination
Solder
Contact Length - Post
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.504" (12.80mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
9A