4282-1-0100-14-SP
DigiKey Part Number
1175-2622-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4282-1-0100-14-SP
Description
CONN HEADER VERT 14POS DL 94V-0
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.165" (4.20mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Packaging
Tray
Contact Length - Post
0.157" (4.00mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.504" (12.80mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Current Rating (Amps)
9A