3020-14-0300-00-TR
DigiKey Part Number
1175-2657-2-ND - Tape & Reel (TR)
1175-2657-1-ND - Cut Tape (CT)
1175-2657-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3020-14-0300-00-TR
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 14 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.354" (9.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Rows
2
Features
Keying Slot, Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)