302-28-16-GR-0250F
DigiKey Part Number
CN219GR-250-ND
1175-302-28-16-GR-0250F-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
302-28-16-GR-0250F
Description
CBL RIBN 16COND 0.05 GRAY FOOT
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 16 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 250.0' (76.20m)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Ribbon Width
0.800" (20.32mm)
Voltage
300 V
Number of Conductors
16
Operating Temperature
105°C
Length
250.0' (76.20m)
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG