EC7BW18-72D12
Cincon EC7BW18 Series - Ultra-wide Input Range DC-DC Converters
EC7BW18-72D12
DigiKey Part Number
2034-EC7BW18-72D12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC7BW18-72D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 833mA, 833mA 8.5V - 160V Input
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
2
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
8.5V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
50155; 62368-1
Current - Output (Max)
833mA, 833mA
Base Product Number
Power (Watts)
20 W