EC4SAW-24S12N
EC4SAW-24S12N
EC4SAW-24S12N
DigiKey Part Number
2034-2014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC4SAW-24S12N
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EC4SAW-24S12N Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
500mA
Base Product Number
Power (Watts)
6 W