CHB350-48S24
DigiKey Part Number
2034-3178-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB350-48S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 350W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 14.6A 36V - 75V Input
EDA/CAD Models
CHB350-48S24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
91.5%
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Half Brick
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Voltage - Input (Min)
36V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
14.6A
Standard Number
Power (Watts)
350 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV