DCCM25PCBRPN
DigiKey Part Number
116-1266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM25PCBRPN
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DCCM25PCBRPN Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.130" (3.30mm)
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C