DCCM15PSB
DCCM15PSB
Cinch Dura-Con Micro-D Connectors | Digi-Key Daily
DCCM15PSB
DigiKey Part Number
116-1165-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM15PSB
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C