FPC125P020
DigiKey Part Number
FPC125P020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC125P020
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 1.25 MM PI
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP FPC Connector 20 0.049" (1.25mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
20
Pitch
0.049" (1.25mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
0.900" x 1.450" (22.86mm x 36.83mm)