FPC100P010
DigiKey Part Number
FPC100P010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC100P010
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 1 MM PITCH
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP FPC Connector 10 0.039" (1.00mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
10
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Pitch
0.039" (1.00mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Packaging
Bulk
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
0.900" x 0.850" (22.86mm x 21.59mm)