HHXD350GRA101MHA0G
DigiKey Part Number
565-HHXD350GRA101MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXD350GRA101MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXD350GRA101MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXD350GRA101MHA0G
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C