APXG250ARA151MJ80G
DigiKey Part Number
565-4309-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-4309-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4309-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXG250ARA151MJ80G
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APXG250ARA151MJ80G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
3.4 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm