APXE6R3ARA121ME61G
DigiKey Part Number
565-3188-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-3188-1-ND - Cut Tape (CT)
565-3188-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXE6R3ARA121ME61G
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 24mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APXE6R3ARA121ME61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Capacitance
120 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm