APXE100ARA151MF80G
DigiKey Part Number
565-3201-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-3201-1-ND - Cut Tape (CT)
565-3201-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXE100ARA151MF80G
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 21mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APXE100ARA151MF80G Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.88 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
21mOhm