APXC100ARA151MH70G
DigiKey Part Number
565-3124-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-3124-1-ND - Cut Tape (CT)
565-3124-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXC100ARA151MH70G
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APXC100ARA151MH70G Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
3.16 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.264" (6.70mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm