CS52-05D12-31-1
DigiKey Part Number
2603-CS52-05D12-31-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS52-05D12-31-1
Description
SPEAKER 4OHM 5W 82DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 5 W 96 Hz ~ 20 kHz Top Round, Square Frame
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS52-05D12-31-1 Models
Category
Power - Rated
5 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
8 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round, Square Frame
Technology
Magnetic
Material - Cone
Paper, Polyurethane (PU)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
96 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Tabs
Frequency - Self Resonant
120Hz
Size / Dimension
2.047" L x 2.047" W (52.00mm x 52.00mm)
Impedance
4 Ohms
Height - Seated (Max)
1.244" (31.60mm)
Efficiency - dBA
82.00
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - Testing
1W/1M
Distortion Rating
5% @ 1kHz, 1W