CS28-02W57-07-1X
DigiKey Part Number
2603-CS28-02W57-07-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS28-02W57-07-1X
Description
SPEAKER 4OHM 2W TOP PORT 103DB
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 2 W 456 Hz ~ 20 kHz Top Round
EDA/CAD Models
CS28-02W57-07-1X Models
Power - Rated
2 W
Power - Max
3 W
Shape
Round
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Frequency Range
456 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
570Hz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Impedance
4 Ohms
Termination
Wire Leads
Efficiency - dBA
103.00
Size / Dimension
1.102" Dia (28.00mm)
Efficiency - Testing
2W/100mm
Height - Seated (Max)
0.311" (7.90mm)