CI35P-30E240-C-10X
DigiKey Part Number
2603-CI35P-30E240-C-10X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CI35P-30E240-C-10X
Description
BUZZER PIEZO 12V 35.2MM PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 35mA 2.4kHz 71dB @ 6V, 61cm Panel Mount Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CI35P-30E240-C-10X Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
71dB @ 6V, 61cm
Packaging
Tray
Current - Supply
35mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
Input Type
DC
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
12 V
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Range
6 ~ 30V
Termination
Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
Frequency
2.4kHz
Size / Dimension
1.386" Dia (35.20mm)
Technology
Piezo
Height - Seated (Max)
1.646" (41.80mm)