CMSH2-60M BK PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 15.029
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 408
Datasheet
Similar
In Stock: 91.647
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Comchip Technology
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
Diode 60 V 2A Surface Mount SMA
CMSH2-60M BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMSH2-60MBKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMSH2-60M BK PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 60 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
94pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
SMA
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 2 A