CMPD2003 TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMPD2003TRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CMPD2003TRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CMPD2003TRPBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMPD2003 TR PBFREE
Description
DIODE STANDARD 200V 200MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 200mA Surface Mount SOT-23
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOT-23
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 200 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed