CBRLDSH2-40 TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CBRLDSH2-40TR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CBRLDSH2-40TR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CBRLDSH2-40TR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBRLDSH2-40 TR13 PBFREE
Description
BRIDGE RECT 1P 40V 2A 4-LPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Schottky 40 V Surface Mount 4-LPDIP
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 2 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
4-LPDIP
Voltage - Peak Reverse (Max)
40 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
2 A