SKH20240
DigiKey Part Number
3667-SKH20240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SKH20240
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 24-600V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SIP
Category
Voltage - Load
24 V ~ 600 V
Mfr
Load Current
10 A
Packaging
Box
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Supplier Device Package
4-SIP
Circuit
Approval Agency
UL
Output Type
AC, Zero Cross
Base Product Number
Voltage - Input
24VDC