SCM040600 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3667-SCM040600-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SCM040600 |
Description | SSR RELAY SPST-NO 40A 0-600V |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Input 4.5 ~ 32VDC |
Mfr | Voltage - Load 0 V ~ 600 V |
Packaging Box | Load Current 40 A |
Part Status Active | On-State Resistance (Max) 140 mOhms |
Mounting Type Chassis Mount | Operating Temperature -40°C ~ 90°C |