CHP5R0L105R-TW is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CDA (Zhifengwei Technology)
In Stock: 146
Datasheet
Parametric Equivalent
CDA (Zhifengwei Technology)
In Stock: 372
Datasheet
In Stock: 0
1 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 200mOhm @ 1kHz 2000 Hrs @ 70°C
CHP5R0L105R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHP5R0L105R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP5R0L105R-TW
Description
5.0V 1.0F 16*8*18 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bag
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 1kHz